نقش تغذیه در سلامت مو

نقش تغذیه در سلامت مو

موها مشابه پوست و ناخن اغلب نشان دهنده وضعیت سلامت عمومی فرد است. به این ترتیب اگر بدن از سطح سلامت مناسب برخوردار باشد، موها احتمالاً ظاهر مناسب خواهند داشت. همچنین در صورتی که موهای شما دچار ریزش شده است، این شرایط می‌تواند نشان دهنده ایجاد مشکلات خاص برای شما باشد. بنابراین تمام اقدامات انجام شده برای حفظ سلامت بدن می‌تواند برای سلامت موها نیز مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این اقدامات به شرح زیر هستند:

⦁ مصرف میوه و سبزیجات حاوی ویتامین B، آهن، کلسیم و روی می‌تواند تاثیر مناسب بر حفظ سلامت موها داشته باشد.
⦁ انتخاب رژیم‌های غذایی غنی از پروتئین (در حقیقت موها از مواد پروتئینی ساخته می‌شوند).
⦁ نوشیدن آب به مقدار کافی.
⦁ از ویتامین های گروه های Bسعی کنید موادی مانند حبوبات ،غلات ،آجیل،تخم مرغ، اسفناج ،هویج،کلم و سبوس را بیشتر مصرف کنید. ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی است و افراد گیاهخوار در دریافت این ویتامین مشکل دارند. در صورت عدم دریافت کافی ویتامین ها می توانید  ازمکمل های  ویتامین های گروه B با مشورت متخصص تغذیه استفاده کنید.
⦁ ویتامین C جريان خون را در پوست سر بهبود مي بخشد و از ديواره مويرگ های خونی که خون را به فوليکول های مو مي رسانند، حفاظت مي کند. ويتامينC ، جذب آهن را در بدن افزايش مي دهد. پس به مقدار کافی ميوه و سبزی مصرف کنيد.
⦁ بيوتين: در مواد غذایی مانند عدس ،سویا ، نخود سبز و گردو به مقدار زیادی بیوتین وجود دارد شما می توانید با مصرف مکمل های خوراکی نیز بیوتین را دریافت کنید.
⦁ اسید های چرب ضروری: اسید چرب موجود در ماهی ، بذر کتان ، گردوو بادام می تواند به حالت موها کمک کند و از خشکی و شکنندگی آنها جلوگیری کند .
⦁ ويتامين Eبه عنوان یک آنتی اکسیدان در سیستم ایمنی نقش مهمی دارد و  با بیشتر شدن سیستم ایمنی ، تقویت ایمنی رشد مو بیشتر می شود و همچنین باعث بالا رفتن دریافت اکسیژن شده و به دنبال آن گردش خون در پوست سر بهتر خواهد شد و می تواند سلامتی و رشد مو را بهبود ببخشد
⦁ روي نیز با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند باعث تحریک رشد موها شود که گوشت و مغزها (آجیل ها) منابع خوب روی هستند.
⦁ اگر ريزش مو به دليل کم کاری تيروئيد است ضمن درمان دارویی کم کاری تیروئید منابع غذايي حاوی ويتامين A و يد را به مقدار بيشتری مصرف کنيد.
⦁ کم خونی و فقر آهن یکی دیگر از عوامل ریزش مو می باشد .مصرف جگر، گوشت ،حبوبات،تخم مرغ و خرما را بیشتر کنید.
⦁ سيليس يکي ديگر از مواد مغذی مهم در حفظ سلامتي مو است که ريزش مو را کاهش مي دهد. منابع غذايي سيليس شامل پوست سيب زميني ، فلفل سبز، فلفل قرمز، خيار، جوانه حبوبات مثل جوانه لوبيا است.
⦁ ساختمان مو از پروتئین ساخته شده است برای تسریع رشد مو رژیم غنی از پروتئین داشته باشید  مصرف گوشت شیر ،ماهی،  حبوبات  و همچنین سویا را  فراموش نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *